Korona dotácie

Ochorenie COVID-19 ovplyvňuje podnikateľské prostredie už vyše roka. Za tento uplynulý rok vzniklo niekoľko dotácii, ktoré majú pomôcť podnikateľom zvládnuť toto náročné obdobie. Niektoré mesiace museli byť vybrané prevádzky zatvorené celý mesiac, a teda dotácie museli byť výraznejšie, no v posledných mesiacoch sú opatrenia miernejšie a väčšina prevádzok sa mohla vrátiť do svojho pôvodného režimu. V závislosti od poklesu respektíve nárastu počtu infikovaných obyvateľov sa upravujú opatrenia vstupu do reštaurácii, fitness centier, kaderníctiev, obchodov atď.. So zmenou opatrení prichádzajú aj zmeny jednotlivých dotácii.

Zmeny prichádzajú momentálne pomerne často, a preto sme pre Vás pripravili sumár tých najdôležitejších dotácii a aktuálne možnosti ich čerpania.

Prvá Pomoc zamestnávateľom, zamestnancom a živnostníkom

Najznámejšou dotáciou sa stala Prvá Pomoc resp. Prvá Pomoc + resp. Prvá Pomoc ++, ktorá poskytuje podnikateľom príspevok na mzdy zamestnancov a živnostníkom príspevok na samotnú živnosť. Od júla 2021 sa výška príspevku a možnosť čerpania dotácie bude určovať podľa aktuálnej epidemiologickej situácie v danom mesiaci.

Za mesiac júl 2021 je možné čerpať dotáciu v rámci Fázy 1, a teda podnikatelia môžu žiadať:

  • opatrenie č.1 a 3A vo výške 80 % hrubej mzdy,
  • opatrenie č. 2 vo výške 180 – 540 eur,
  • opatrenie č. 4A a 4B vo výške 210 eur,
  • opatrenie č. 3B za mesiac júl 2021 nie je možné žiadať.

Za mesiac august 2021 nie je možné čerpať žiadne z opatrení.

Príspevok na mzdové náklady zamestnanca pri povinne zatvorenej prevádzke

Dotácia pre cestovný ruch

Spoločnosti podnikajúce v oblasti cestovného ruchu ako sú hotely, reštaurácie, cestovné kancelárie a ostatné, boli zasiahnuté pravdepodobne v najväčšej miere. Prevádzky nebolo možné otvoriť celé mesiace, a preto ministerstvo dopravy poskytlo dotáciu na nepokryté fixné náklady pre tieto zariadenia. Aktuálne je otvorená 3.etapa tejto dotácie, čo znamená, že o dotáciu je možné žiadať za obdobie od 1.4.2021 až 31.5.2021. Žiadosť o dotáciu bola sprístupnená od 16.08.2021. Pokiaľ Vám vzniká nárok aj za predchádzajúce obdobia, môžete v rámci 3.etapy žiadať príspevok aj za obdobia spätne.

Dotácia pre autosektor

Táto dotácia je určená pre autoškoly, školiace strediská registrované na výcvik vodičov profesionálov a pre spoločnosti podnikajúce v medzinárodnej pravidelnej osobnej doprave. Výpočet príspevku je závislý od poklesu tržieb a od počtu vozidiel, ktoré sú zaevidované v technickej základni. Dátum uzavretia výzvy je stanovený na 31.08.2021, a teda len do tohto dátumu je možné podať žiadosť o príspevok.

Dotácia na nájomné

Poskytuje sa za obdobie, kedy museli byť prevádzky uzatvorené alebo výrazne obmedzené. Nakoľko už niekoľko mesiacov prevádzky fungujú len s minimálnymi obmedzeniami túto dotáciu už nie je možné žiadať. Posledným termínom pre podanie žiadosti bol dátum 30.06.2021 a do tohto termínu bolo možné podať žiadosť za tzv. sťažené užívanie do 30.04.2021.

EARLY BIRD

-10% zľava
na účtovníctvo
za doručenie dokladov do 7. dňa

podklad zľava 10% na účtovníctvo